بیماری مشترک بین انسان ودام(درماتوفیتوزیاکچلی)

قسمت دوم بیماریهای کچلی قارچی مشترک بین انسان وحیوانات
بیماری در انسان:
درماتوفیت ها سبب عفونت قارچی سطح بدن می شوند این قارچها بافتهایی مثل مو ،پوست وناخن را در گیر می کند، ضایعات در پوست به صورت حلقه هایی ملتهب وقرمز رنگ مشاهده می شود که در مواردی پوسته هایی روی آنها دیده می شود که اغلب از حاشیه گسترش یافته و از مرکز بهبود می یابند. این ضایعات اغلب خارش خفیف دارند و در نواحی مودار چنانچه درمان به تأخیر افتد ممکن است ریشه موها گرفتار شود وریزش مو در محل ضایعه شروع می شود و حتی پس از درمان ممکن است که موها رویش مجدد پیدا نکنند و طاسی دائمی ایجاد شود
افرادی که سیستم ایمنی بدن شون ضعیف است ویا بیماری های ضعیف کننده و مزمن دارند مانند افراد مبتلا به کم خونی، بیماری قند، مبتلایان به سرطان ، ایدز ویا از داروهای سرکوب کننده ایمنی استفاده می کنند ویا به مدت طولانی داروهای کورتونی استفاده می کنند به بیماریهای قارچی از حساسیت بالای برخوردارند.
راههای انتقال
۱- به صورت مستقیم : تماس فرد سالم با حیوان آلوده(بیمار ویا گربه های به ظاهر سالم ناقل ) .
۲- به صورت غیر مستقیم:ار طریق اسپورهای قارچ موجود در مو و پوسته های جداشده از بدن حیوان آلوده قارچ به انسان انتقال می یابد.
نکته حائز اهمیت : درماتوفیتها در اپی تلیوم پوسته پوسته های جدا شده از بدن حیوانات آلوده برای مدت چندین ماه می توانند زنده بمانند ،بنابراین اگر یک حیوان آلوده درمان نشود جندین نفر از اعضای یک خانواده را مبتلا می کند.
۳- پوسته های اپیتلیال جدا شده از جوندگان مبتلا به قارچ می تواند هم به انسان وهم به سگ وگربه که به این خاک دسترسی دارند انتقال پیدا کند.

   کنترل وپیشگیری ازبیماریهای قارچی مشترک بین انسان وحیوانات(کچلی):

۱- اصلی ترین گام در کنترل بیماری ،کنترل عفونت در حیوانات می باشد ،حیوان بیمار بلافاصله تحت درمان قراربگیرد، وتا بهبود ی کامل از دیگر حیوانات جداگانه نگهداری شوند،وگربه هایی که به ظاهر سالم به نظر می رسند می توان با لامپ وودwood lamp) )مورد آزمایش قراربگیرند.
–لامپ وود دارای اشعه ماورا بنفش می باشد که با تاباندن آن به بدن گربه در بیشتر موارد اگر آلودگی قارچی داشته باشد به رنگ سبز دیده می شود–
–کنترل جمعیت جوندگان مفید می باشد
۲- رعایت بهداشت فردی ومحیط:
– مو وبقایای کروتهای پوستی جداشده از بدن حیوان آلوده بایستی سوزانده شوند.
– اتاقها وتمامی وسائلی که در تماس با حیوان آلوده بوده با محلول های ضدعفونی کننده ضد قارچ که در تمامی داروخانه های دامپزشکی موجود است ضد عفونی شوند.
– قارچها ازطریق پوست سالم نمی توانند نفوذ کنند لذا بلافاصله پس از تماس با حیوان آلوده دستهایمان را با صابون بشوییم
– اگر زخم وجراحت در پوستمان باشد بطور جد از دست زدن به حیوان آلوده خودداری شود
– هنگام درمان موضعی ومالیدن پماد های ضد قارچ حتما از دستکش استفاده شود
درمان حیوانات آلوده:
تمام حیواناتی که با حیوان الوده زندگی میکنند را به طورهمزمان با هم تحت درمان قرار داد که با شروع درمان سریعا حیوان بهبود پیدا کند. کردن مو و شامپوهای ضد قارچ و درمان محیط مثل پاکسازی محیط از الودگی قارچی
– کوتاه نمودن موها واستفاده از شامپو های ضد قارچ
-اگر ضایعات کم باشد از پمادهای ضد قارچ استفاده می کنیم درمان ضد قارچ طولانی وپاسخ به درمان هم طولانی است از دو هفته تا چند ماه طول می کشد.
-اگر ضایعات گسترده باشد وبه درمان موضعی پاسخ ندهد، ا زداروها خو راکی ضد قارچ استفاده می شود.
– محل ضایعات قارچی جهت پیشگیری از عفونتهای ثانویه هرروز با یتادین یا الکل ۵ درصد شستشو داده شود
علائم بهبودی معمولا ۲-۴ هفته پس از شروع درمان حاصل میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید