بیماری های مشترک بین انسان ودام (توکسوکاریازیس، Toxocariasis )

   ??? قسمت دوم: بیماری انگلی زئونوز (مشترک) بین  سگ وگربه  با انسان    توکسوکاریازیس(Toxocariasis )???

??توکسوکاریازیس(Toxocariasis ) یک بیماری انگلی از خانواده‌ ی کرم‌ های گرد است. این انگل در بسیاری از حیوانات و انسان قادر به ایجاد بیماری است. در سگ و گربه دو گونه‌ ی توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیس می ‌تواند سبب بیماری شود.

? تخم این انگل می ‌تواند تا دو سال یا بیشتر در خاک زنده بماند. شما و فرزندان ‌تان می توانید در صورت بلع ناگهانی تخم‌ های عفونی انگل از خاک یا سایر سطوح آلوده و لوازمی از منزل که با سگ و گربه در تماس بوده ‌اند، آلوده شوید

??بیماری درانسان به دوفرم دیده می شود.

? الف. شکل چشمی:
. شکل چشمی زمانی ایجاد می ‌شود که انسان یا حیوان تخم انگل را ببلعد. تخم انگل داخل روده، باز و تبدیل به لارو می ‌شود. این لارو می ‌تواند به سایر نقاط بدن از جمله چشم مهاجرت کند که در چشم منجر به التهاب و زخم شبکیه می ‌شود. بیماری ‌های چشمی که در نهایت به کوری می ‌انجامد

? ب. شکل احشایی:
اندامهایی که بیشتر درگیر می ‌شوند شامل مغز، کبد، ریه و چشم است.

?علایم بیماری شامل تب، سردرد، سرفه، درد یا ناراحتی معده، آسم یا پنومونی است. در بیشتر موارد افراد بالغی که به تعداد کمی لارو انگل آلوده شده‌ اند علایم خاصی را نشان نمی ‌دهند. بیشتر علایم در بچه‌ هایی که با سگ و گربه بازی می ‌کنند دیده می‌ شود.

? اگرچه موارد توکسوکاریازیس‌ گربه ‌ای نیز در انسان دیده می ‌شود، اما به‌ دلیل عادت رفتاری گربه در دفع مدفوع، موارد آن نادرتر است.
? این انگل در خانم‌ هایی که به‌ خصوص برای اولین بار باردار می‌ شوند، می ‌تواند منجر به سقط جنین یا زایمان نارس شود.

 

? پیشگیری :
۱- ضمن تماس با سگ‌ ها کاملا بهداشت فردی رارعایت کنید، دست ‌های‌ تان را بعد از تماس با حیوان خانگی حتماً بشویید
۲- مهمترین اقدام در پیشگیری دادن قرص ضدانگل به سگ هایمون می باشد
۳- سگ‌ های آلوده را درمان کنیم
۴- سبزیجات را قبل از مصرف به‌ طور کامل شسته وضد عفونی کنیم
۵- از تغذیه‌ ی سگ با امعا و احشای دام ها جلوگیری کرد.
۶- . به بچه‌ ها اجازه ندهید در مکان ‌هایی که به‌ وسیله ‌ی مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند به ویژه نوزادانی که چهار دست وپا راه می روند.

دیدگاهتان را بنویسید